Sunday, March 6, 2011

Mokslai

Tikslieji mokslai - mokslai, kurie remiasi matematika.

Socialiniai mokslai, kartais dar visuomenės mokslai (angl. social sciences) – visi mokslai, kurie teoriškai ir empiriškai tiria žmonių tarpusavio santykius visuomenėje. Nagrinėjama socialinių sistemų struktūra ir funkcijos, taip pat šių sistemų sąveika su atskirais individais.
Socialiniai mokslai:

* psichologija - tiria žmogaus sąmonę ir elgesį;
* sociologija – žmonių visuomenę ir žmonių santykius joje;
* politikos mokslas arba politologija - tiria grupių ir valstybių valdymą;
* ekonomika - tiria gamybą ir turto paskirstymą visuomenėje;
* komunikacijų mokslas - tiria socialinę komunikaciją (pranešimų srautus visuomenėje).

Humanitariniai mokslai - mokslas apie žmogų ir kultūrą, t.y. vienas iš mokslų: filosofija, teologija, menotyra (architektūra, dailėtyra, muzikologija, teatrologija), filologija (kalbotyra, literatūrologija), istorija, komunikacija ir informacija (komunikacija, informacija, bibliotekininkystė, knygotyra), etnologija (folkloristika)

Gamtos mokslas
– natūralistinis visatos, suprantamos kaip paklūstančios natūralaus atsiradimo dėsniams, tyrinėjimas.
* Fizika – mokslas, siekiantis suprasti pagrindines sąvokas, tokias kaip jėga, energija, masė ir krūvis. Tai gamtos analizavimas, siekiant suvokti, kaip elgiasi mus supantis pasaulis ir Visata.
* Astronomija – disciplina, apimanti reiškinių, esančių už Žemės ir jos atmosferos, stebėjimą ir aiškinimą. Astronomija tiria objektų, kuriuos galime stebėti danguje (ir kurie yra už Žemės ribų), kilmę, vystymąsi, fizikinės ir cheminės savybes.
* Chemija – disciplina apie cheminius elementus bei jų sudaromų vieninių ir sudėtinių medžiagų struktūras, savybes ir kitimus, vykstančius cheminių reakcijų metu.
* Biologija – disciplina, tirianti gyvąją gamtą, jos reiškinius.
* Žemės mokslas – terminas, naudojamas įvairioms mokslo šakoms apie Žemę, apibrėžti. Yra keturios Žemės mokslo disciplinos:
o geodezija
o geofizika
o geografija
o geologija

* Tarpdisciplininiai mokslai - ne visada yra aiškus skirtumas tarp gamtos mokslo disciplinų ir kartais jos dalinasi tais pačiais bruožais. Pvz.:
o Biologija:
+ Astrobiologija
+ Biofizika
+ Bionika

*
o Chemija:
+ Astrochemija
+ Biochemija
+ Geochemija

*
o Fizika:
+ Astrofizika
+ Fizikinė chemija
+ Geofizika

Menai - viena iš svarbiausių kultūros dalių, sudaryta iš daugybės disciplinų. Ši sąvoka yra platesnė nei "menas", kuri dažniausiai suprantama, kaip vizualiniai menai (dailė, architektūra ar amatai). Menai apima vaizduojamąjį meną, literatūrą, scenos menus, taip pat muziką, kiną, šokį, ir net madą.
Konkrečiai apibrėžti visų sričių, kurios telpa į sąvoką menai, sudėtinga, bet dėl šių niekas neabejoja:

* Vaidyba
* Architektūra
* Kaligrafija
* Konceptualus menas
* Amatai
* Kulinarija
* Šokis
* Dekoratyviniai menai
* Dizainas
* Piešimas



* Mada
* Kinas
* Grafika
* Ikebana
* Išradimai
* Kalba
* Literatūra
* Muzika
* Kovos menai
* Opera



* Operetė
* Origami
* Tapyba
* Performansas
* Fotografija
* Poezija
* Skulptūra
* Teatras
* Filmuota medžiaga
* Vizualiniai menai

Kūno kultūra – svarbi bendrosios asmens ir visuomenės kultūros dalis, glaudžiai susijusi su kitomis jos sritimis, ypač su sveikatos stiprinimu ir sportu. Ji padeda siekti fizinės, psichinės ir dvasinės asmens darnos, stiprina įvairaus amžiaus žmonių sveikatą. Kūno kultūra atveria galimybę patirti išlavinto, stipraus, sveiko organizmo, kūno judesių grožio keliamą džiaugsmą, kuria prielaidas asmens saviraiškai ir savirealizacijai. Apimdama įvairias fizinio aktyvumo raiškos formas, kūno kultūra sudaro sąlygas asmeniui pažinti save ir ugdytis fizinę bei dvasinę ištvermę, reikalingą stresinėse, kritinėse situacijose, individualumą, tikėjimą sėkme siekiant fizinės ir dvasinės sveikatos.

//wikipedia, vikizodynas & google//

No comments: